עליות גג אמנם לא נפוצות בישראל כמו שהן באירופה, אבל יש לא מעט בתים עם עליות גג. וכשיש עליית גג – כדאי ליהנות ממנה ולעצב אותה. עליית גג מאפשרת הגדלה של שטח המגורים בבית בלי להסתבך עם תוספות בנייה – היא כבר שם. עליית הגג יכולה לאפשר חדר שינה נוסף, מקום אישי רחוק מהמולת הבית ואפילו סלון נוסף ומיוחד לאירוח.

התועלת בעליית גג מעוצבת תמשיך גם לעתיד – אם תרצו למכור את הבית, עליית גג מעוצבת ומזמינה תעלה את ערך הבית. אם אין לכם עליית גג אלא גג שטוח – יתכן שעדיין תוכלו לבנות עליית גג מעל הגג השטוח, אבל כאן כן נדרשת בדיקה של אחוזי בניה והשגת אישורים. התהליך ארוך יותר אך עדיין משתלם.

 

איך בונים עליות גג מעוצבות?

עוד לפני שאתם מחליטים מה יהיה הייעוד של עליית הגג – כדאי לנצל את המשאב הכי זמין בה – אור השמש. חלונות גדולים ואפילו סקיילייט יאפשרו תאורה טבעית נעימה וגם יחסכו חשמל מכיוון שבמשך שעות ארוכות לא יהיה צורך להדליק אורות. אם השטח הזמין לחלונות קטן, כדאי להתקין תאורה מלאכותית נוחה, או להשתמש באפלוליות לטובתנו – למשל על ידי בניית חדר צפייה בטלוויזיה שבו החושך יאפשר מסך ללא השתקפות ותחושה שנמצאים בקולנוע.

השלב הבא בבניה הוא הרצפה – חשוב לוודא שהריצוף שנבנה יכול להחזיק את המשקל המתוכנן. אם לא – יש לבצע חיזוק של הריצוף כדי למנוע קריסה. את הרצפה המחוזקת כדאי לרצף בגוונים בהירים כדי לתרום לתחושת האור והמרחב

.
איך מגיעים לעליית הגג? צריך לבנות גרם מדרגות במיקום נוח ואסתטי.
אמנם לא רואים אותו, אבל חשוב להתייחס גם לבידוד – בלי בידוד עליית הגג תהיה מקום לא נעים ולא מזמין, גם אם תהיה מעוצבת באופן מדהים.

ואיך מעצבים?

בשלב הבא צריך להחליט מה יהיה השימוש של עליית הגג. עיצוב של חדר שינה, ספריה, חדר משחקים או חדר לאירוח יהיו שונים מאוד אחד מהשני. עליית גג גדולה אפשר גם לחלק לשני חללים שונים. שיפוע הגג יכול וכדאי שיהפוך לחלק מהעיצוב.

מחשבה על מיקום הרהיטים באזורים גבוהים ונמוכים של החלל תאפשר שימוש בכל המרחב ויצירת אופי שונה לאזורים גם במרחב קטן יחסית. האזורים הנמוכים בשולי עליית הגג יכולים לשמש כמקום אחסון – חבל לבזבז שטח, וכך ניתן לפנות מקום בשאר הבית שהיה משמש כמקום אחסון.

עיצוב הקירות תלוי בחומרים שמהם הם עשויים ומהשיפוע. קורות הגג עצמן יכולות להיות אלמנט עיצובי שמשווה לחדר מראה ייחודי. תליית תמונות על קירות משופעים יכולה להיות בעייתית, אבל מצד שני יכולה גם להיות יתרון – הסתכלות על התמונות מזווית שונה. כדי להפחית את המשקל ניתן לתלות דווקא פוסטרים או תמונות לא ממוסגרות. אפשרות נוספת היא להשתמש במדבקות קיר – קלות משקל, נוחות לשימוש ומאוד רב גוניות.